Autor Tema: Socijalizacija psa/šteneta  (Pročitano 22954 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Odg: Socijalizacija psa/šteneta
« Odgovor #15 poslato: 29 Avgust, 2012, 09:30:00 »
ja sam Kana uzeo sa 4 meseca,ostao je zadnji iz legla od 12 komada,tj.covek je mislio da ga ostavi za sebe kao prvobiranog,ali se predomislio

pricao mi je da je majka vec pocela da ga tera od njega,i stvarno kad smo ih pustili zajedno samo je rezala na njega i solidno ga maltretirala,a on jadnik hteo samo uz nju i da se igra,i nije smeo u isti boks da ih drzi u tom peridu

jel ima to kod pasa,kao kod divljih zivotinja - ono izvedu "malce"na pravi put i posle ih ostave na  milost i nemilost prirodi
ili je nesto drugo bilo u pitanju

Van mreže Tjara

• Newbie
  • *

« Odgovor #16 poslato: 30 Avgust, 2012, 02:06:30 »
To je radila i Tjarina majka kad sam išla da je gledam. Kupila sam Tjaru u Nišu i majka je bila stvarno ono "bezobrazna". Tad još kao štene ona je - kao što si napisao - htela da se igra, a majka je gurala od sebe. I tad se ja rasplakala i odnela moju Tjaricu kući. sm redface

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 05 Januar, 2013, 12:54:05 »
Mi smo psa dobili sa nepuna dva meseca. Usledila je prva vakcina, pa revakcina, naravno uz blaži karantin posle toga. Sve vreme boravi u kući sa nama (još uvek ga nismo izbacili u dvorište), bez nekih većih ispada (naravno da se unervozi kada je gladan ili hoće napolje  sm velikafrka )... Kad se razigra vrlo često grize, hvata za nogavicu (zbog toga ludim  :wall:), laje, ali mi se čini da to nije neki znak agresije (ispravite me ako grešim, nemam baš iskustva), već je reč o igri, mislim da on to ne doživljava kao nešto loše.

Na nepoznate ljude na ulici uglavnom pozitivno reaguje, u 90% slučajeva bi prišao. Ima i izuzetaka, pre dva dana smo bili u parku i dok nam se približavao moj drug, u tamnom kaputu i sa kapom, Paša je zbrisao glavom bez obzira, ali se na moje reči vratio i sve je bilo ok.

Još uvek nije imao neki veći kontakt sa psima (sa našim mačkom se združio), par puta ga je onjušio jedan iz komšilika i jedan NO iz parka (tu mu baš nije bilo svejedno  sm kolutko). Planiram da ga redovno vodim u park, upravo zbog socijalizacije i prihvatanja drugih pasa.

I kad smo već kod parka, postavila bih jedno pitanje (delimično se tiče teme): danas nas je na povratku kući sreo komšijski pas i krenuo za nama. Mislila sam da će samo onjušiti Pašu i vratit se, međutim, nastavio je da nas prati i jedno vreme nikako nisam mogla da ih razdvojim (Paša se nije uznemirio, pre bih rekla da je hteo da se igra, pa je poludeo jer je vezan).
Kakva su vaša iskustva prilikom šetnje, kako uspevate da pobegnete od puštenih pasa, ili da ih oterate od sebe? Ne plaše me ovi prijateljski nastrojeni psi, nego eventualni susret sa nekim agresivnijim...
Ranije bih u slučaju frke uzela Pašu u naručje i jednostavno odšetala, ali uskoro neću biti u mogućnosti da to uradim, brzo napreduje prasac  sm smesko1.

I još samo ovo - može li se pas uspešno socijalizovati bez pomoći nekog stručnog lica? Znam da zahteva puno truda, rada i strpljenja, pripremila sam se na to... ali nisam razmišljala o bilo kakvoj školi, ili profesionalnoj dresuri...

Nadam se da će me neko od Vas iskusnijih posavetovati, hvala.
Nosim psa sa sobom.

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
« Odgovor #18 poslato: 05 Januar, 2013, 17:08:34 »
Citat
Kakva su vaša iskustva prilikom šetnje, kako uspevate da pobegnete od puštenih pasa, ili da ih oterate od sebe?

Pokušavam što više izbjegavati područja na kojima oni obitavaju. U redovitom sam kontaktu s ljudima koji kako-tako brinu o njima pa otprilike znam njihove gotovo stalne lokacije. Ako vidimo nekog nepoznatog psa, samo krenem u drugom smjeru, ponašajući se kao da se ništa nije dogodilo. Priznajem da sam par puta uhvatila maglu, brža od psa bila  sm smesko1 samo da se što brže udaljimo, ali to su baš bile ekstrodineri situacije. Bitno je ostati pribran. Pas osjeti tvoju nervozu pa i sam postane nervozan. Ovo trčanje koje sam spomenula je pogrešno i nemojte to raditi. Psu nećete pobjeći, samo ga nadražiti bezveze. Kako se ono kaže... keep calm  sm zelenko

Citat
može li se pas uspešno socijalizovati bez pomoći nekog stručnog lica?

Zovite me glupom, ali dosad nikad nisam mislila da za to treba stručno lice  :th:
Može se, treba, naravno, uložiti u to, ali može se.
Na kraju krajeva, ako je ovaj moj divljak uspio, može i netko drugi  sm zelenko sm zelenko
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #19 poslato: 05 Januar, 2013, 17:20:35 »
Istog sam mišljenja... Videćemo kakvi će biti rezultati....
Nosim psa sa sobom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #20 poslato: 05 Januar, 2013, 18:26:17 »
oko pitanja koje je pasa postavila...posto imas bebu, stvarno je minimalna verovatnoca da ce neki pas pokusati da joj naudi, a to pisem da bi se u startu oslobodila straha.
za mladog psa je vazno da ima priliku da se nadje u raznim situacijama i sa razlicitim psima, jer je to odlicna skola za njega, ali naravno da svaka ta skola mora da ima kontrolisane uslove u smislu da niko nije razuzdan, da veliki ne tlace manje pa i obrnuto, da se ne preteruje ni sa igrom i da se igra odvija sa njegovim uzrastom i psima koji su slicne energije i dobro se slazu, a veoma pozeljno je imati i setnje sa starijim, stabilnim jedinkama koje jako dobro znaju da postave stenca na svoje mesto i upute ga u vestine psece komunikacije.
da se vratim na susretanje sa drugim psima... ako te neki pas prati, bez teranja ne znam kako bi ga odstranila...cesto pomogne kada naidjete na drugog psa pa on krene za drugima  sm zelenko
ali sve u svemu, posmatrajuci pse prepoznaces i njihov govor tela pa ces unapred i znati da li je neki pas pretnja ili nije, a uz taj govor tela cess odgajati i svog psa i usmeravati ga

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 05 Januar, 2013, 18:33:37 »
Hvala svima na odgovorima... Za par dana i zvanično ističe period karantina, pa ćemo na druženje sa ostalim psima. Podeliću iskustva.  :nod:
Nosim psa sa sobom.

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #22 poslato: 06 Januar, 2013, 19:03:46 »
naišla sam na blago  sm rile

mala biblioteka korisnih linkova, sve na temu odgoja, socijalizacije i pravilnog podizanja štenaca:

http://leemakennels.com/blog/links-of-interest/resources-for-new-puppy-owners/

sm prst gore

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 06 Januar, 2013, 19:29:03 »
naišla sam na blago  sm rile

mala biblioteka korisnih linkova, sve na temu odgoja, socijalizacije i pravilnog podizanja štenaca:

http://leemakennels.com/blog/links-of-interest/resources-for-new-puppy-owners/

sm prst gore

Zaista neprocenjivo!  sm prst gore
Hvala za link!  :worth:

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 07 Januar, 2013, 22:13:21 »
Evo današnjeg iskustva iz parka - dok smo se bezbrižno igrali loptom, odjednom je pritrčao mladi zlatni retriver (kasnije sam saznala da je star godinu dana), željan igre. Naravno da nije pokazivao nikakve znake agresije, samo je bio baaaš razigran - a Pašica je podvio rep...i trk... Nije mu bilo baš svejedno kad ga je tolik pas jurio, ail interesantno je da je sam prišao u trenutku kad sam ja zadržala retrivera i mazila ga (junačina  sm smesko1).
A kad bi se ovaj opet razigrao i rastrčao, moj hrabri pas je gledao gde da se sakrije  sm hide.
Nosim psa sa sobom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #25 poslato: 07 Januar, 2013, 22:27:15 »
hehe, cuva gooozu  :D
to je dobro i normalno ponasanje...sklonio se kad je shvatio da mu preti "opasnost", al cim je opasnost prosla, eto radoznale njuske da vidi o cemu se radi  sm love

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #26 poslato: 15 Januar, 2013, 18:53:22 »
Upravo smo se vratili iz kraće šetnje po kraju. Ovim putem smo išli već par puta do sada, povremeno je "kočio" kad je video da idemo dalje nego obično, ali malo po malo, uspela sam da ga oslobodim.
Međutim, ovaj put je iz dvorišta na uglu ulice glasno lajao jedan NO (mlađi mužjak, jednom prilikom je onjušio Pašu, nije bilo nikakvih problema) i ova moja ovčica se istraumirala. Nije imalo teorije da nastavimo, a pošto nisam htela da ga vučem, uzela sam ga i nosila tih 20ak m, dok nismo skrenuli.

Sledeća deonica puta je prošla bez problema, dok nismo skrenuli u narednu ulicu. Kao što rekoh, ovuda smo već par puta prošli, ali tada lokalni psi verovatno nisu bili u dvorištima. Ovaj put nažalost nismo bili te sreće.
Na početku ulice je jedan zalajao iz dvorišta, Paša se totalno pogubio, da je bio pušten sigurna sam da bi se dao u najveći trk. Kada je i to prošlo, malo smo trčkarali i delovalo je da se opustio, ali je usledio novi šok  sm eek. Došli smo do dvorišta u kome ima jedno 5-6 pasa - da ne naglašavam o kavom je lavežu tu bilo reči... Uglavnom su mahali repovima i bili u fazonu "pozdravljam", ali to nam i nije bilo od neke pomoći - mališa se uplašio i toliko vukao napred, da sam se zabrinula hoće li se udaviti.
Čim smo zbrisali u drugu ulicu stala sam da ga malo pomazim i smirim (uplašila sam se, baš se bio pogubio  :blink:)... činilo mi se da više nije toliko uznemiren.
Na kraju smo naišli na dvorište gde je jedan labrador samo jednom zalajao i došao do ograde, mašući repom. Pustila sam ih da se onjuše, kako bismo imali bar jedan susret bez stresa večeras.
Srećom, bilo je tako  :whew: ... U pitanju je bila baš neka dobrica  sm love .

Konačno smo došli kući i, dok sam kucala ovo, sedeo mi je pored nogu (što obično ne radi)... Sad spava prasac.

Izvinjavam se na detaljnom izveštaju, ali stvano me zanima da li je ovo normalna reakcija psa ovog uzrasta. Ne želim ništa da radim na silu, pa Vas iskusnije molim za savet - da li je bolje da neko vreme izbegavamo ovu maršrutu, dok se još malo ne oslobodi, ili treba uraditi suprotno, forsirati ga, kako bi navikao na to da će psi iz dvorišta uvek lajati ?

:ty:
Nosim psa sa sobom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 17 Januar, 2013, 20:20:16 »
nije nenormalna reakcija  :D
bilo bi bolje i lakse da je "cvrsci", ali obzirom na dob i slabo iskustvo sa psima (nije dosao iz copora odgajivacnice gde su svi na gomili) to je ok i verujem da ce vremenom proci. na onoj drugoj temi sam ti napisala da ga ne dizes kad se uplasi, vec da pokusas da mu skrenes paznju na sebe i dignes moral na taj nacin...promenis smer kretanja, odvratis mu paznju od toga sto mu izaziva strah. mislim da nema potrebe da zaobilazite takve situacije jer njega strah drzi kratko i ne podleze mu, i vraca se u normalu cim prodje, pa verujem da je navikavanje na takve situacije dobro. shvatice i sam da mu ti psi nisu pretnja. oni brzo ukapiraju da zatvoren pas im nista ne moze  :D
najbitnije je da ga redovno izlazes svakodnevnim stvarima i da se ti sama u tim situaciama ponasas cool.

kako reaguje na druge stvari na ulici...tipa autobusi, petarde i sl?

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 17 Januar, 2013, 20:46:43 »
oni brzo ukapiraju da zatvoren pas im nista ne moze  :D

ovo mi je poznato,oni se izlomise sa druge strane,pogotovo oni neki veci i kao malo opasniji,a ovaj moj ih i ne gleda,samo im pridje uz ogradu,ladno obelezi mesto i produzi dalje  :D

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #29 poslato: 17 Januar, 2013, 20:52:38 »
pa da  :D  kao...ti sto se tamo kidas uopste nisi bitan  :D