Autor Tema: Vucji psi  (Pročitano 42825 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

Odg: Vucji psi
« Odgovor #30 poslato: 11 Septembar, 2012, 21:18:49 »
Evo jos jednog novijeg  grafikona gde se po poslednjim saznanjima jasno ukazuje na bazalne rase koje su nastale iz primitivnih pasa koji su potomci pripitomljenog vuka

izvor  pnas.org/content/early/2012/05/15/1203005109.full.pdf+html

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #31 poslato: 12 Septembar, 2012, 11:06:36 »
evo ga i moj "primitivac" na listi
 sm smesko1

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #32 poslato: 12 Septembar, 2012, 12:07:46 »
Bice tu jos svasta promenjeno kako istrazivanja odmicu, sada sa novim jeftinijim tehnikama sekvenciranja DNK moze se mnogo kompleksinje u dublje uci u tu oblast oko nastanka pasa i rasa. Ima tu jos puno posla i kada je samo ovaj deo koji se tice Evro-Azije u pitanju gde su dogadjale migracije nomada i njihovih pasa a na Istoku postoji jos mnogo nepoznatih rasa i arheloskog  materijala, arheoloski neispitanih izlovanih oblasti  Treba svoje mesto da na grafikonu nadje i recimo Quanrong pas, pas ratnik kineskih nomada Xirong iz vremena prve dinastije Zhou i jos neki poput Chongqing rase  psa recimo koji i danas postoji.Ove sive labave veze na grafikonu tek treba da se utvrde. Sve u svemu sada imamo samo tacne i cvrste veze od vuka do ovih bazalnih rasa i dalje medju novim rasama gde je to mitohondrijskim DNK analizama  utvrdjeno. Meni je sve ovo mnogo interesantno jer baca dosta drugacije svetlo od do skoro uvazavane predstave o nastanku pasa i rasa.Vuciji psi su nesto sto je van svega ovoga jer su nastali hibridizacijom koja inace imala veoma mali udeo u svemu ovome. I ovi psi koji spadaju i bazalne primitivne rase su po psihi daleko vise psi od bilo kog vucijieg psa jer i do njih postoji ogroman vremenski period izmedju vuka, preko nekih primitivnih pasa pa do svake bazalne rase, pa onda jos po oko dve hiljade godina do danas. Psi pripadnici  ovih bazalnih rasa vrlo cesto i jos uvek imaju i  veoma primitivnu psihu i karakter koji nije bas za svakog coveka a vuciji psi su nesto sto je samo za one koji dobro poznaju i pse i vukove.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #33 poslato: 13 Oktobar, 2012, 22:06:40 »
da ne otvaram novu temu kad vec ovde ima dosta toga o pripitomljavanju vukova i nastanku rasa evo jos neceg novog http://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111123132937.htm
a i najnovijeg artikla koji se nadovezuje :)

http://www.isrn.com/journals/eb/2013/621836/

Van mreže Iris

• Full Member

« Odgovor #34 poslato: 14 Oktobar, 2012, 12:02:39 »
Hvala za linkove!  sm prst gore

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #35 poslato: 14 Oktobar, 2012, 23:58:03 »
Nema na cemu :) I ovo je oblast koja mi je posebno interesantna, i uopste, a i zbog zguzvanih cime se potvrdjuje do skoro samo teorija da su jedna od najstarijih zivih rasa na svetu a mozda i najstarija ali to ce tek pokazati potpunije analize...jeste da takvih ima malo jer su sredinom proslog veka  mesani i sa mladjim rasama sa zapada  ali jos uvek jesu Shar Pei psi. Izmedju Vuka i Tradicionalnog Shar Pei psa je samo Tang Pas lokalni pas mesanac i danas jos uvek se losom selekcijom psi mogu vratiti da ne lice na sebe vec te mesance. Cak postoji primer i slika psa gde odgajivac tvrdi da je  vratio toliko fenotip nenamerno da je dobila nesto sto lici na hibrida sa shar pei psim a dobijeno u leglu iz dva registrovana shar peja u SAD... mada nije genetski potvdjeno i taj odgajivac bas i ne vazi za pouzdanog sa stanovista odgajivaca koji forsiraju danasnji izlozbeni fenotip.Na srecu  nisu dovoljno dugo na Zapadu da bi im bile potpuno unistene izvorne karakteristike i karakter ali tu su negde na zalost. Dok im je zdravlje  vec upropasteno i to ne samo zaslugom zapadnjaka koji su to uradili u neznanju. U svakom slucaju sve ovo daje novu sliku o nastanku prvih pasa i zna se konacno skoro potpuno pouzdano gde je sve pocelo :)..mada bice tu jos toga  sm wink

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #36 poslato: 15 Oktobar, 2012, 10:15:08 »
Joj, pa ja ovu temu nisam ni videla.  sm redface

Pišite što više!  sm cheers

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 15 Oktobar, 2012, 11:15:37 »
Kad budem imala vise vremena otvoricu novu temu o do danas znanim, tim retkim primitivnim rasama u Kini sto je vrlo interesantno takodje.Zatvorenost te zemlje sve do posle pada komunizma, neki vrlo nepristupacni regioni van gradova gde nije bilo moguce pse mesati sa mladjim rasama, odnos te nacije prema psima koji se mnogo razlikuje od od onoga kako mi pse vidimo a i sam podatak da su prvi psi nastali u tom delu ...sve to je zasluzno sto u Kini postoje jako stare lokalne primitivne rase ...i ima ih jos pored ovih znanih i priznatih na Zapadu...neke su i u Kini priznate tek krajem proslog veka i u zadnjih desetak godina :)...i svi ti psi su vrlo primitivnog karaktera i uglavnom vrlo surovi jakih lovnih nagona, nepoverljivi prema ljudima jer je genotip takav, vrlo blizu vuku a i kinezi psa do skoro nisu gledali kao ljubimca, drustvo ili igracku vec kao nesto sto im koristi ili se jede. U ruralnim sredinama i danas vrlo surova selekcija, skoro kao u prirodi s tim sto i ti najjaci ako  nisu korisni ljudima budu i danas vrlo cesto pojedeni :) Mnogi ne izgledaju tako a mitovi i verovanja, kako kulturni tako i lokana verovanja u tim dosta izolovanim regionima  su zasluzni u velikoj meri za fenotipe tih pasa.

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 15 Oktobar, 2012, 11:47:31 »
Odlično! Meni je to sve jako interesantno i sve me zanima vezano  za primitivne rase (i primitivno ponašanje).

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 15 Oktobar, 2012, 11:56:54 »
moze sve,samo bez tih kineskih menija  sm zelenko

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #40 poslato: 15 Oktobar, 2012, 12:13:54 »
joj pa naravno...i ja bih ih umlatila zbog toga sto gutaju sve sto ima oci i nema oci...al ajd, i u ostalim delovima sveta pa i ovde  ljudi jedu bebe i odrasle drugih zivotinja i nema tu realno neke razlike da li je pas ili jagnje. Takvi su, jedu i njih...ne u svim delovima Kine i svi ali jedu  :cry:

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 15 Oktobar, 2012, 12:26:07 »
Negde sam ono beše čitala da se crni psi tretiraju kao "zlo" pa njih i muče i jedu i svašta.  :lipssealed:

A u pravu ste ovo što kažete,  ja se načuh komentnara tipa - pa kako možeš psu da daješ srnetinu ili konjetinu, ali ta osoba sebi ne postavi sebi isto pitanje kada jede pile ili jagnje ili šta god.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 15 Oktobar, 2012, 12:39:21 »
Uf sto je mene to nerviralo...na foru "kako vam nije zao da jedete jelena". A ovamo pojeli krdo svinja samo u protekloj godini. "Pa nije to isto, svinja se gaji da bi se jela"...ozbiljno, a od cega je nastala svinja? Je l ste i nju gajili... :mad:

Da me ne shvatite pogresno...nisam ni za kakvo ubijanje zivotinja. Jezim se na lovce vukova, jer njih tek ne shvatam. Neki prestiz, nesto...ne podrzavam ni lov bilo kakve divljaci. Ali ako vec jedem meso(bilo koje) nemam pravo da sazaljevam divlje zivotinje, a sa druge strane se prejedam domacim zbog kojih su ubijane i zrtvovane nekolicina divljih. To me nervira.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #43 poslato: 15 Oktobar, 2012, 12:46:53 »
Odosmo van teme  :) ma, razni ljudi, razne kulture i verovanja i svasta nesto....ali ko ce da odoli mirisu pecenog mesa hihihi, tada svi zaborave poglede i ono sto osecaju te zivotinje. kako ih gaje i tretiraju a komentari u vezi pasa i toga cime ih hranimo ....onog trenutka kada covek bude mogao da stigne na otvorenom i sopstvenim rukama i zubima  ubije tu istu svinju, prestacu da im zameram komentare i nerviram se zbog toga.Koliko god da smo najrazvijenija vrsta sa umom i sposobnoscu da koristimo orudja i oruzje...pravedno je upotrebiti snagu i moc koju je priroda dala po rodjenju.Ovako pametni postali smo najveci predatori na kugli zemaljskoj.

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #44 poslato: 15 Oktobar, 2012, 12:48:47 »
U Letoniji gde smo dobijali vukove od lovca su nam pričali kako je neophono da oni njih ubijaju  jer ih je previše. Sad, ovo je  opet totalno druga tema i ima podeljenih mišljenja.  :nod:

Al' slažem se inače sa oboma.  sm smesko1