Autor Tema: AGILITY  (Pročitano 48165 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: AGILITY
« Odgovor #120 poslato: 31 Januar, 2013, 20:41:25 »
Pod ''ubrzano'' nisam smatrala da pas odmah bez greške istrči ne znam koliko komplikovan poligon, već da nauči da prelazi prepreke za brže nego vreme nego što u ovom slučaju znači ''postepeno''. A kroz dalje trčanje preko prepreka će mu vlasnik uvoditi  nove komande. Ne stoji da je ovo ispravno, jednostavno bih ja tako radila sa svojim psom. Ovim sada, ne znači da bi mi ovo i sa nekih drugim psom bilo smisleno. Meni ta postepena priča pije vodu kada je u pitanju štene,mlad pas ili pas koji neke komande još uvek i nije naučio. Mom psu bi recimo sada taj način verovatno bio dosadan.

Elem pas treba da razmishlja ne slepo da prati vlasnika, ideja agility programa je da pas stekne i odredjenu samostalnost.

Zar nije glavni akcenat na međusobnoj komunikaciji vlasnika i psa?

Jer shta recimo ako na poligonu prvo ide hop pa kroz a nameshteno je tako da pas prvo vidi obruch? On ce po inerciji naravno da ide na prepreku koju prvo vidi a ne onu koja je po redu u planu i programu.

Zato je vlasnik tu da ga pored glasovne komande i usmeri. Ne sedi on u publici i navodi psa samo komandama.

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #121 poslato: 31 Januar, 2013, 20:58:51 »
Po meni glavni akcenat je u motivaciji i timskom radu. Komunikacija je bitan deo toga ali i odredjena samostalnost psa. Evo da ti dam jedan glupavi primer nije bitno da pas skochi, bitno je i kako ce da skochi. Recimo imash dva hopa jedan za drugim, tvoj pas zna da preskochi hop realno radila si sa njim i preskakala klupe i sve i svashta. Ta dva hopa su nameshtena jedan ispred psa a hop za njim je u desno pomeren (naravno postoji odredjeni razmak). Bez predhodnog uvodjenja (shto bi ti rekla `postepeno`) tvoj pas skochi, zakuca se, pomeri se malo i onda skochi na sledecu prepreku. Psi koji su postepeno uvodjeni u bilo koju prepreku pochnu i da razmishljaju unapred (barem je ovo moje iskustvo) shto bi se reklo takav pas bi skochio ukoso i elegantno preshao preko oba hopa.

(Evo primer takvog skoka: http://s20.postimage.org/undlzkwul/image.jpg).

Naravno ovo apsolutno ne znachi da cesh ti sa formiranim psom koji zna shta trazish od njega kada kazesh hop raditi tri treninga tako da on samo prolazi izmedju dva shtapa (kao shto se recimo radi sa shtenetom) ali odredjeni `postepeni` rad cesh imati zasigurno, pod predpostavkom da zelish time da se rekreativno bavish.

Shto se drugog citata tiche postoji neshto shto zove slanje psa, kada ti psa shaljesh na odredjenu prepreku, tu nema usmeravanja.
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #122 poslato: 31 Januar, 2013, 21:03:48 »
Nekako uvek prerano poshaljem post  :sweating: :cry:

Zaboravila sam da dodam sledece opazanje. Chesto kada pokazujem ljudima fotografije na nashih treninga (napominjem da mii agility iskljuchivo rekreativno radimo ali to ne znachi da nam manjka ozbiljnosti vec da nemamo takmicharske ambicije) ili kada dodju da gledaju zale se shto su nam prepreke niske. `Zna valjda taj pas da skochi pola metra`. Da pas zna da skochi pola metra ali shta cesh nakon tog skoka? Tvoj govor tela, okret, pozicija, rech sve treba biti uskladjeno sa onim shto trazish od psa + pas treba biti uvezban, sve ovo je (ovo vec tvrdim) nemoguce izvesti odjednom bez odredjene pripreme i uvodjenja, koja zna i psu i vodichu biti dosadna.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #123 poslato: 31 Januar, 2013, 21:11:45 »
ja sam uvek za nize prepreke, bas zato sto samo rekreativno treniramo agy (trenirali  sm zelenko ) ...iz prostog razloga sto mi se pas manje umara fizicki a vise toga napravimo...jer mi je bitnije da se mentalno angazuje i da ga tako potrosim, nego da se razvuce od skakanja

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #124 poslato: 31 Januar, 2013, 21:15:06 »
Po meni glavni akcenat je u motivaciji i timskom radu. Komunikacija je bitan deo toga ali i odredjena samostalnost psa. Evo da ti dam jedan glupavi primer nije bitno da pas skochi, bitno je i kako ce da skochi. Recimo imash dva hopa jedan za drugim, tvoj pas zna da preskochi hop realno radila si sa njim i preskakala klupe i sve i svashta. Ta dva hopa su nameshtena jedan ispred psa a hop za njim je u desno pomeren (naravno postoji odredjeni razmak). Bez predhodnog uvodjenja (shto bi ti rekla `postepeno`) tvoj pas skochi, zakuca se, pomeri se malo i onda skochi na sledecu prepreku. Psi koji su postepeno uvodjeni u bilo koju prepreku pochnu i da razmishljaju unapred (barem je ovo moje iskustvo) shto bi se reklo takav pas bi skochio ukoso i elegantno preshao preko oba hopa.

(Evo primer takvog skoka: http://s20.postimage.org/undlzkwul/image.jpg).

Naravno ovo apsolutno ne znachi da cesh ti sa formiranim psom koji zna shta trazish od njega kada kazesh hop raditi tri treninga tako da on samo prolazi izmedju dva shtapa (kao shto se recimo radi sa shtenetom) ali odredjeni `postepeni` rad cesh imati zasigurno, pod predpostavkom da zelish time da se rekreativno bavish.

Shto se drugog citata tiche postoji neshto shto zove slanje psa, kada ti psa shaljesh na odredjenu prepreku, tu nema usmeravanja.

Da li će taj pas sa kojim se radilo postepeno, kada prvi put vidi tako postavljena dva hopa da se zakuca, ili će da razmisli pa da skače ukoso?

Razlika između vaše i moje ''priče'' je u tome što vi postepeno učite prepreke, a kod mene bi se prepreke prelazile normalnim tokom, a postepeno uvodile nove komande. Ubeđena sam da bi na kraju, kada bismo se mi naravno time bavili, rezultati bili isti.

Ja u stvari sve vreme pričam o preskakanju prepreka na poligonu, a ne o agility-ju  sm wink

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #125 poslato: 31 Januar, 2013, 21:19:32 »
Kaća - bravo za kolo. Super izgleda, a još tek kad ga dovršiš.

Orijana je već dosta napisala na tu temu, ali da, spusti visinu dok još vježbate. Ne mora kolo biti na podu, ali nekih 15cm od poda da.

Vježbaj ga prvo da čeka iz kola, a ti ga zoveš kroz, a zatim da ti stojiš pored kola i pokazuješ mu da skoči i za kraj prvo šetajući pored kola s njim ga usmjeravaš, a poslije i u trku.
Kako to savladate, možeš dizati na visinu koju si zamislila, ali isto postepeno.
Isto tako možeš vježbati skok kroz kolo po različitim kutevima ulaska, tvom različitom položaju spram kola i Bolta. Bez obzira što imaš samo jednu spravu, mogućnosti su beskonačne  sm zelenko

Ja znam satrati svoje na tečaju sa radom na samo jednom ili maksimalno dva hopa  :hell:

Što se tiče rasprave o potrebi postepenog uvođenja u prepreke i same visine prepreka, kod mene nema nikakve druge opcije nego prepreke na najniže i ponavljanje, ponavljanje, ponavljanje.

Orijana je već napisala, rijetko kad je staza pravocrtna, već ima mnogobrojna skretanja gdje pas lomi tijelo.
Na jednom treningu pas stazu na različite načine može proći i više od 10 puta i svaki pogrešan korak i/ili doskok može značiti ozljedu,  a da ne govorim o bržem umaranju psa ako su prepreke na navećoj visini.
Cilj agilitija jest povezivanje i komunikacija pas-vodič, ali i učenje psa da precizno izvodi neku vježbu. Za to treba jako jako puno koncentracije jer u agilityju pas prati vodiča, izvršava zapovijed i obavlja fizički naporan zadatak. Ako se pas brže umara, manje odradi i nauči na tom treningu, brže mu pada koncentracija.
Za usporedbu koliko je agy težak za pse: psi koji mogu 2-3 sata trčati po livadi nakon 10ak minuta početničkih treninga više nemaju snage (početnički treninzi su učenje skoka preko hopa - bez puno trčanja isl.)
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #126 poslato: 31 Januar, 2013, 21:32:16 »
hvala svima na savetima, spusticu malo, pa cemo preci na visi nivo kad uvezbao ovo osnovno Atila, tako i radim sada sm wink on ceka, a ja ga zovnem, pa on skoci, a kasnije cu to sto si ti napisala. Sto se tice kola, nadam se da ce sutra biti potpuno gotovo, a mozda napravim i jos nesto ako nadjem odgovarajuci materijal, hvala jos jednom svima sm prst gore
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #127 poslato: 31 Januar, 2013, 21:35:01 »
i svaki pogrešan korak i/ili doskok može značiti ozljedu

Ovo bi bio suma sumarum svega shto sam napisala.

Shta znachi prelazenje prepreka `normalnim` tokom? Za mene prelazenje prepreka na poligonu ima vrednost koliko i istrchavanje i po pitanju fizichke i mentalne vezbe ako je besciljno iz bez odredjenih pravila (shto bi se reklo pas treba da skache pravilno a ne samo da skache). Ako zanemarimo agility pas podjednako uziva i radi hop i na poligonu i u parku i u dvorishtu,  tim poligon je bespotreban. Savladavanje prepreka zarad `eto da probam i da uradi` je ok, nemam nishta protiv toga ali napominjem da je to u sluchajevim pasa kao shto je Gal (za mene nadprosechno inteligentan i spretan pas), ako bi svako ko zeli da vidi kako izgleda poligon ishao od logike koju ima Kris, a to je `moj pas zna da skache shto ne bi skakao`, sa time se vec ne slazem jer moze doci do povreda i u najbanalnijem sluchaju frustracije vlasnika i psa.

Potpisujem ovo shto je rekla Atila, nekada mi dva hopa nisko postavljena predstave veci izazov nego meshoviti parkur sa vishe razlichitih prepreka.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #128 poslato: 31 Januar, 2013, 21:35:34 »
kaca, videces kako ce ti to zafrkavanje sa agilityem u dvoristu pomoci i po pitanju poslusnosti napolju  sm prst gore

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #129 poslato: 31 Januar, 2013, 22:05:34 »

Shta znachi prelazenje prepreka `normalnim` tokom? Za mene prelazenje prepreka na poligonu ima vrednost koliko i istrchavanje i po pitanju fizichke i mentalne vezbe ako je besciljno iz bez odredjenih pravila (shto bi se reklo pas treba da skache pravilno a ne samo da skache). Ako zanemarimo agility pas podjednako uziva i radi hop i na poligonu i u parku i u dvorishtu,  tim poligon je bespotreban. Savladavanje prepreka zarad `eto da probam i da uradi` je ok, nemam nishta protiv toga ali napominjem da je to u sluchajevim pasa kao shto je Gal (za mene nadprosechno inteligentan i spretan pas), ako bi svako ko zeli da vidi kako izgleda poligon ishao od logike koju ima Kris, a to je `moj pas zna da skache shto ne bi skakao`, sa time se vec ne slazem jer moze doci do povreda i u najbanalnijem sluchaju frustracije vlasnika i psa.

Normalnim tokom - da ne radimo duže vreme samo jednu prepreku nego nekoliko/sve u nizu. Zbog ovoga sam i rekla ovo

Ne stoji da je ovo ispravno, jednostavno bih ja tako radila sa svojim psom. Ovim sada, ne znači da bi mi ovo i sa nekih drugim psom bilo smisleno. Meni ta postepena priča pije vodu kada je u pitanju štene,mlad pas ili pas koji neke komande još uvek i nije naučio. Mom psu bi recimo sada taj način verovatno bio dosadan.

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #130 poslato: 31 Januar, 2013, 22:08:05 »
Većina nas se bavi amaterskia agilityjem ili kako je Orijana nekako rekla: profesionalno, ali bez natjecateljskih ambicija.
Stvarno je gušt kad ti pas prođe iz prve stazu bez grešaka, ali do tamo treba jako puno truda.
Pišem ovo iz kuta vodiča psa koji je krenuo na agility sa poslušnim pso koji zna skakati i iz kuta nekoga tko trenira druge pse i vodiče.
Krenula sam i sama sa uvjerenjem da je to lako i uvjerila se u suprotno i isto tako mi dolaze ljudi koji misle da im je pas prirodno talentiran, a brzo se uvjere da i nije baš  sm smesko1

Znam da fotke mogu malo zavarati, ali psi na agy stazi su jako jako brzi. Staza od 20ak prepreka udaljenih 2-3 metra svaka se prelazi u manje od minute i to na treninzima kada se ne forsira brzina!
Bez obzira koliko pas urođeno bio poslušan, volio skakati i sve što je krisb napisala, za proći cijelu stazu treba postepeni, višemjesečni rad.
Uopće sada u ovu računicu ne ubacujem finese poput ulaženja u prepreku pod oštrim kutom, naglog mjenjanja smjera, preciznosti u kontakt zonama isl.

Izvukla sam samo par fotki na kojima se koliko toliko vidi kako Atila ulazi u prepreke pod kutem u punoj brzini, a cijeli pokret tijela je skladan i fluidan.
E to je agility i rezultat treniranja from the beginning

― Orhan Pamuk

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #131 poslato: 31 Januar, 2013, 22:10:50 »
Evo i nekih drugih  sm zelenko

Upratite malo kuteve pod kojim ulaze u prepreku i gdje je sljedeća

― Orhan Pamuk

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #132 poslato: 31 Januar, 2013, 22:12:03 »

evo cik cak

― Orhan Pamuk

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #133 poslato: 31 Januar, 2013, 22:15:29 »
iza kola je vodič, a iza njega prva prepreka (tunel) s koje se išlo na onaj 'prvi' hop: skretanje po pod kutem od 90

― Orhan Pamuk

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #134 poslato: 31 Januar, 2013, 22:20:10 »

kaca, videces kako ce ti to zafrkavanje sa agilityem u dvoristu pomoci i po pitanju poslusnosti napolju  sm prst gore
Ja se iskreno nadam da hoce, a ujedno cu vezbati sa njim i trag. Videcemo kako ce nam ici preskakanje, i ostalo, ali njega nije tesko zainteresovati u dvoristu, brzo kapira, ali je nekad (uvek) previse zaigran, ali i to kontrolisem nekako..  :nod:
Nisu loša vremena, nego čovek.