Autor Tema: Ravanisanje i kako ispraviti  (Pročitano 3090 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

Ravanisanje i kako ispraviti
« poslato: 16 Jun, 2013, 18:01:31 »
Eh ovako, danas sam vodila Dvajta na izlozbu u Jajce, i jedna od stvari koje mu je sudija zamjerio bilo je ravanisanje u hodu. Znaci, dok je u kasu ide super, ali dok usporimo, pocinje ravanisati.
Zna li iko na koji nacin se to ispravlja?

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

Odg: Ravanisanje i kako ispraviti
« Odgovor #1 poslato: 16 Jun, 2013, 19:05:22 »
Kali to radi kada je umorna ili je mrzi da ubrza za toliko da predje u kas  sm smesko1 znam da ljudi pominju kako je to strukturalni problem ali ja zaista nemam pojma da li je tako. Evo deo teksta, koji je vezan za NO, na tu temu.

A evo i izvora teksta:

http://www.gsdinfo.co.uk/General%20Info/An%20Over%20View%20of%20the%20Gait.htm

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 17 Jun, 2013, 13:12:41 »
Hvala na odgovoru, ali ovo ipak nije ono sto meni treba :)
Za strukturalni problem, ne znam tacno, ali ja mislim da jeste dok je pas u kasu a ravanise, mada je to uglavnom problem neutreniranih pasa, koje dug kas zamara pa brzo prelaze u ravanisanje, ali ga je moguce ispraviti. :)
Ovo ovdje je objasnjenje sta je ravanisanje, i zasto do njega dolazi, uz uporedbu sa hodovima konja, ali nema nigdje spomenuto ispravljanje, vise je informativni tekst.
Ja znam da sam negdje citala ispravljanje ravanisanja tokom kasa, pa cu vidjeti da okacim.
Meni npr. kod Dvajta uzasno smeta sto se migolji kao zmija dok ravanise, bas ruzno izgleda.

Doduse, vezano za gornju sliku, ja nisam citala sajt, samo ovo sa slike, vidjecu da procitam i ostatak ;)

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 17 Jun, 2013, 13:24:58 »
Evo ga nasla sam ono sto sam ja citala, interesantan tekst :)
http://www.krasgotnik.com/MI_PISEMO/Kretanje_njemackog_ovcara/kretanje_njemackog_ovcara.html

Inace mnogo korisnih tekstova ima na ovom sajtu, koga interesuje, neka cita :)
http://www.krasgotnik.com/MI_PISEMO/mi_pisemo.html

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 17 Jun, 2013, 17:28:02 »
Pa da al sam ja skapirala da mu se to deshavalo dok ste ishli polako a ne dok je bio u kasu  :zb: a sad pominjesh ravanisanje u kasu pa si me skroz zbunila :D al nema veze, bitno je da si nashla ono shto ti je trebalo  sm prst gore

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #5 poslato: 17 Jun, 2013, 17:53:04 »
Ravanisanje je problem koji se javlja kod pasa koji nemaju usaglasene uglove - najcesce > otvoreniji prednji uglovi u kombinaciji sa normalnim ili zatvorenijim zadnjim uglovima + losija duzina trupa (dugacak ili kratak pas).

Tu se javlja disbalans u prenosenju energije koja krece iz skocnog zgloba i inicira pokret jer biva, presecena i vodjena neprirodnom putanjom, odnosno losim odzivom i neusaglasenoscu drugog dela tela.

Moze se ispraviti, kada iskusan izlagac prilagodi brzinu svog psa u ringu ili ga cimne kada krece da ravanise te mu poremeti "normalan" hod i natera ga da kasa.

Ravanisanje nije neki opasniji problem, medjutim nepozeljen je za izlozbe jer ga prouzrokuju druge mane u strukturi pasa.
Moze se javiti i kod pasa koji imaju losije kukove.

Nekim zivotinjama je ravanisanje prirodan hod, npr slonu.

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 17 Jun, 2013, 18:04:55 »
Pa da al sam ja skapirala da mu se to deshavalo dok ste ishli polako a ne dok je bio u kasu  :zb: a sad pominjesh ravanisanje u kasu pa si me skroz zbunila :D al nema veze, bitno je da si nashla ono shto ti je trebalo  sm prst gore

Ma dobro si ti shvatila, ovo za ravanisanje u kasu se odnosilo na ono je li ravanisanje strukturalni problem ili ne. :)
A ovo sto sam ja okacila, to je nesto sto sam ja ranije citala, pa sam okacila ako bi jos nekom zatrebalo, ali mneni ne pomaze jer je to objasnjenje za ravanisanje u kasu. Znam da sam se sad totalno spetljala sm redface
Vidjecu da ga snimim danas pa cu okaciti video, da vidis na sta mislim :)

Murbi, on je ok u kasu, ali krece da ravanise cim predjemo u hod (sudija je trazio), e sad meni treba ideja kako da to ispravim, a ne vidim nikakvu promjenu kad ga cimnem u hodu, samo zastane na sekund i cudno me pogleda :S

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 17 Jun, 2013, 18:41:19 »
Ma jasno mi je, Kali to radi kada je umorna i pre nego shto predje u kas. Ali ja sa njom nikada nishta na tu temu nisam ni vezbala, jer ona ionako 99% vremena provodi u galopu  :rofl:  sm dog2

Iz ovog teksta koji si ti kachila vidim da od shtenecih dana vezbaju sa njima na traci, i da namenski vezbaju pse koji pri sporijim brzinama pretezno ravanishu, shto ce reci, poklapa sa se onim tekstom koji sam kachila i ne znachi odmah da pas ima problema sa uglovima/duzinama... itd, vec je to preferenca psa (pametni psi ne vole da se troshe pespotrebno :D), a iskusni odgajivachi/izlagachi od malih nogu uvezbavaju pse da to ne rade jer na izlobama to nije pozeljno za videti kod kasachkih rasa.

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #8 poslato: 17 Jun, 2013, 23:46:28 »
Moje misljenje je da kod anatomski tacnog psa hodovi uvek izgledaju: sa jedne strane se noge priblizavaju a sa druge udaljavaju jedna od druge. U kasu je to jos izrazenije i desava se tzv "spring", kada zadnja sapa gazi gde je bila prednja.
Po mom misljenju, anatomski tacnom psu je lakse ovako se kretati, a psu sa disbalansom uglova, ili losim kukovima, ili duzim/kracim trupom je tesko kretati se pravilno a lakse mu je kretati se ravanisanjem. Pricamo o vecini rasa, ima i rasa gde pas po standardu ima formu tela gde je "spring" neizvodljiv.

Kao babe sa kracom nogom i teskim cegerom u jednoj ruci, kad se klackaju sa jedne na drugu nogu  sm zelenko