Autor Tema: Hodanje na povodniku  (Pročitano 2781 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
Hodanje na povodniku
« poslato: 14 Novembar, 2012, 16:47:18 »
Hodanje na povodniku
(ponašanje tokom šetnje)

Iako ovo nije ništa novo nego nastavak odgoja psića, namjerno odvojih kao posebni odlomak, želeći pridodati veću važnost ovome nego što se obično daje, pogotovo ponašanju vlasnika tokom šetnje a ne psa.
Medutim za početak treba objasniti kako psa naučiti da poslušno hoda uz nogu (tvz. prosta vodljivost,za razliku od službene.)

Prosta vodljivost: za ovo nam je potrebna obična ogrlica (pogotovo kod štenaca) te povodnik. Pravilo je da se pas vodi s lijeve strane. Šetnja počinje tako da pas sjedi uz ljevu nogu vodiču. Na naredbu UZ NOGU ili PORED pas i vodič kreču u pravocrtnom smjeru. Ukoliko pas krene u bilo kojem smjeru od vodiča potrebno ga je korigirati na način da mu izdamo zabranu NE te trzajem povodnika vratimo u prvobitni položaj izgovarajući naredbu PORED. Odmah nakon što se pas postavi u prvobitni položaj potrebnoi ga je pohvaliti i nagraditi (naravno što finija klopa). U trenutku zaustavljanja izdajemo naredbuSJEDNI, te nagrađujemo psa. Važno je psa učiti da kad krećemo s komandom UZ krećemo isključivo lijevom nogom i da nam pas sjedi sa lijeve strane. Psa možemo učiti da nam hoda i s desne strane ali na dosta ispita zahtjeva se da pas hoda s lijeve strane, pa onda možemo odmah početi učiti štene da hoda s naše lijeve strane. Također treba obratiti pažnju da kada se zaustavljamo da pas sjeda ravno a ne pod nekim kutom. Ukoliko se pas zaustavlja pod nekim kutom možemo ga korigirati na način da ga u trenutku kada sijeda, lijevom rukom primaknemo sebi uz nogu, ili da ovo vježbamo na način da sa psićem hodamo uz zid, tako da je pas u nemogućnosti da se zakrene.

Iako ovo izgleda vrlo jednostavno, puno vlasnika pasa imaju problema sa vodljivosti na povodniku (a da ne pričam o vodljivosti bez povodnika). Bitno je napomenuti da se hodanje na povodniku uči čim psić krene u svoju prvu šetnju (a naredbu SJEDI cemo uključivati tek kad je psić savlada). Većini vlasnika je žao trznuti povodnik kod šteneta od 8 tjedana, no opet se vraćam na ono da se moramo zapitati tko je alfa? Kako smo mi vlasnici (vodiči) alfe svojim psima (bar mi trebali biti) onda se moramo ponašati u skladu s time i u ovom slučaju. To znači mi smo oni koji ćemo psa naučiti kako se kretati dok je na povodniku, te mu autoritetom (trzajem povodnika) ne dozvoliti drugačije ponašanje od zahtjevanog. Još je bitno napomenuti da se pas ne smije držati na napetom povodniku tokom šetnje, nego u trenutku korekcije se napravi trzaj, a nakon toga povodnik je opušten. Ukoliko ćemo imati napeti povodnik pas će pokušavati savladati otpor koji mu pružamo te svaki put sve jače nas vući.
Česta pogreška koja se događa da se pas nastoji korigirati trzajem povodnika u neposrednoj blizini drugog psa ( znači u trenutku kada se dva psa susretnu te se njuškaju i sl.). Time možemo izazvati tučnjavu dva psa. Potrebno je reagirati ranije, dok psi nisu u neposrednoj blizini. Ukoliko naš psić krene prema drugom psu moramo reagirati izdavajući oštru zabranu NE i trzajem povodnika. Također ove situacije se mogu vježbati u paru s jednim ili više pasa pri čemu jedan pas prolazi kraj ostalih (dok ovi sijede), ili prolazeći u suprotnim smijeru jedan pas kraj drugoga.

Nakon što pas prođe kraj drugog psa bez nastojanja da krene njemu obavezno ga moramo nagraditi.
Sljedeće što je bitno je ponašanje vodiča tokom šetnje, znači kada je pas bez povodnika. Večina vlasnika ima problema s time da pas odjuri. Greška koja se čini je da vlasnik nastoji sljediti svog psa (što obično nije u mogučnosti pa pas ide u šetnju stalno na povodniku). Vrlo važno je istaknut da pas mora paziti na nas a ne mi na psa. Mi smo vođa, i mi odlučujemo kamo se krećemo, a naš čopor nas slijedi (tj.naš pas). Znači kada primjetimo da nas pas ne gleda, da je otišao od nas, sakrijemo mu se negdje gdje nas neće vidjeti (iza drveta i sl.) Time će se dogoditi da će pas u jednom trenutku primjetiti da nas nema (a navikao je da mi njega pratimo a ne on nas), te će nas krenut tražiti. Mi za to vrijeme moramo ostati na mjestu sve dok pas dođe do nas, a nakon što dođe nastaviti šetnju kao da se ništa nije dogodilo (znači bez pohvala nagrada i sl.). Bitno je da se sakrijemo negdje malo dalje od mjesta gdje nas je pas zadnji put vidio, jer će nas prvo doći traziti na mjestu zadnjeg vizualnog kontakta.

Čestim sakrivanjem dobit ćemo da će pas jednostavno morati stalno pogledavat i pratit nas tokom šetnje. Sljedeće što ćemo učiniti da ćemo tokom šetnje stalno mijenjati pravac kretanja, čime ćemo opet dobiti od psa veću koncetraciju na nas jer niti u jednom trenutku neće znati kojim ćemo putem nastaviti šetnju. Za napomenut je da ukoliko se sakrijemo psu nesmijemo ga pozivati. Time mu opet osiguravamo bezbrižnu šetnju jer u konačnici opet mi pazimo na njega a ne on na nas. Ove vježbice tokom šetnje izvodimo sve do trenutka dok ne primjetimo da se ponašanje psa promjenilo, da nas više ne napušta, te se češće okreće pogledavajući gdje se nalazimo. Također nemojte se bojati ovu vježbu izvoditi s štencima ( iz razloga da se ne izgube), jer su oni takoder u stanju pronaći svog vlasnika (pomoću njuha), a osim toga trajat će puno manje nego kod odraslijeg psa, jer će mladi psić odmah steći naviku da mora biti koncetriran na vlasnika tokom šetnje.

Preuzeto sa: free-os.htnet.hr/ixia/psi/odgoj_pasa.htm

Edit:Link odakle je tekst preuzet je dodat. Molim Vas da ubuduće navodite izvor. Hvala.

Mod Seabiscuit
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

Odg: Hodanje na povodniku
« Odgovor #1 poslato: 14 Novembar, 2012, 19:31:10 »
odakle je ovaj tekst? izvor?

Van mreže lostmyway

• Hero Member

• My blog
« Odgovor #2 poslato: 14 Novembar, 2012, 20:51:56 »
nisam sigurna, te sam članke imala sejvane na laptopu još od prije par godina...potražit ću, mada ne znam postoji li još link.
zašto?

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 14 Novembar, 2012, 21:18:14 »
Koliko ja znam, po pravilima se mora navesti izvor, a možda je odavde:

free-os.htnet.hr/ixia/psi/odgoj_pasa.htm
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže lostmyway

• Hero Member

• My blog
« Odgovor #4 poslato: 14 Novembar, 2012, 22:07:19 »
bravo,K! to je to  sm prst gore

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 17 Novembar, 2012, 13:08:17 »
uh, ima ovde svasta za pojasniti i prepraviti.

prvo, nacin na koji je pisan tekst je pretpostavljam klasicna stara skola pripreme za neki ispit, pa ne znam da li treba da pisemo o ucenju psa da hoda uz nogu na ispitu, ili da normalno seta na povodniku po ulici. velika je razlika. ako psa spremamo za ispit, imamo visoke kriterijume i da bi smo ih dostigli, takvo ucenje se razdvaja od svakodnevne setnje.

ajde da odredimo ZA STA ucimo psa da hoda na povodniku, pa onda da komentarisemo tekst

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 17 Novembar, 2012, 13:09:52 »
pretpostavljam da forum više treba novopečenim vlasnicima
 sm wink

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 17 Novembar, 2012, 13:25:53 »
ako cemo za "normalne" vlasnike, onda se ja ne bih nikako pridrzavala ovog teksta, a samo bih se pridrzavala nekih delova ako psa ucimo ispitnom hodu.

obicna setnja:

izasli smo sa stencem koji je radoznao, zaigran i isao bi na sve strane, ili je mozda uplasen ulice pa odbija da hoda. u oba slucaja, on bi na jednu stranu, mi na drugu. mozemo da ga vucemo, cimnemo, nekad ce da se odupire, nekad ce da krene za nama, zavisi od psa.

neki ljudi vole da im je pas na ulici u komandi, ja ne volim, vec volim da pas svojevoljno pokazuje ponasanje koje hocu.

kad je wili bio mali i nenaucen na setnju na povodniku, imao je platnenu ogrlicu i takav povodnik, koji bih ja drzala tako da mu ne da prostora da seta oko mene, vec uz mene. cimanje koje bi se dogadjalo je cimanje koje bi on prouzrokovao, a ne ja, a svako vracanje i umirenje bih nagradila. jako brzo je naucio da kad vuce se nista pametno ne dogadja, a kad ne vuce-dobije nagradicu

Van mreže Pokahontas

• Newbie
  • *

« Odgovor #8 poslato: 29 Novembar, 2014, 16:41:32 »
Da li neko moze da mi pojasni cemu sluzi radni povodac, tj. kako se koristi?
Hvala unapred  sm lol1